Kontynuując swoją wizytę na naszej stronie, akceptują stosowanie cookies, aby pomóc nam udoskonalić swoje doświadczenie użytkownika. Ucz się więcej OK
STRONA GŁÓWNA / SŁOWNIK

SŁOWNIK

Znajdź kompletne definicje terminów używanych na stronie internetowej

Alergen
Zewnątrzpochodna substancja białkowa powodująca reakcję alergiczną (uczuleniową). Kiedy alergen (pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub chemicznego) przenika do organizmu, organizm reaguje nań różnymi objawami patologicznymi, takimi jak: wysypka, astma i egzema. Alergen składa się niekiedy z mieszanki różnych substancji.
Antyoksydant
Antyoksydanty to substancje: witaminy i mikroelementy, które hamują utlenianie się innych substancji chemicznych i chronią organizm przed uszkodzeniem powodowanym przez wolne rodniki.
Wolne rodniki występują w organizmie naturalnie, lecz nasze komórki produkują niekiedy ich nadmierną ilość. Dzieje się tak wówczas, gdy dochodzi do ekspozycji na zanieczyszczenie atmosferyczne, dym papierosowy i promieniowanie UV. Może to spowodować przedwczesne starzenie się komórek skóry i rozwój pewnych schorzeń.
Atopia
Atopia to dziedziczna predyspozycja organizmu do rozwoju rozmaitych rodzajów alergii (egzemy, astmy itp.) poprzez styczność z pospolitymi alergenami, które są nieszkodliwe dla ludzi zdrowych.
Atopowe zapalenie skóry (AZS)
Zwane także wypryskiem atopowym lub egzemą. Uważa się, że egzema ma charakter „wrodzony”, ponieważ schorzenie pojawia się wówczas, gdy organizm przejawia genetyczną lub odziedziczoną skłonność. U małych dzieci pojawia się na policzkach, w zgięciach łokci lub pod kolanami. Może przyjmować postać wysiękową, mogą się także pojawiać strupy i świąd, co grozi infekcją wtórną. Atopowe zapalenie skóry jest w związku z tym alergicznym mechanizmem polegającym na ostrej reakcji, w wyniku której uszkodzeniu ulegają skóra i błony śluzowe.
Błona śluzowa
Nabłonek wyściełający pewne jamy ciała. Zawiera gruczoły, z których wydziela się śluz.
Dermatoza
Ogólna nazwa wszystkich schorzeń skóry i stanów odbiegających od normy.
Egzema
Termin „egzema” pochodzi od greckiego słowa „ekzein”, które oznacza „gotować się”. Obejmuje rozległe spektrum wielu dolegliwości, takich jak: atopowe zapalenie skóry (AZS), egzemę kontaktową, do której należy kontaktowe zapalenie skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia i fotodermatoza. Schorzenie to charakteryzuje się występowaniem suchych, czerwonych płatów skóry, które w ostrej postaci mogą mieć charakter wysiękowy lub pokrywać się strupami. W formach przewlekłych skóra ulega pogrubieniu, łuszczy się i pęka.
Hypoalergiczny
Określenie produktu, który opracowano z myślą o minimalizowaniu ryzyka wystąpienia alergii. Jego antyalergiczny potencjał oceniany jest na drodze testów klinicznych.
Infekcje bakteryjne
Infekcje występujące na skutek rozwoju bakterii.
Infekcje grzybicze
Infekcje wywoływane przez rozwój grzybów lub mikroskopijnych drożdży.
Menopauza
Stan fizjologiczny, który oznacza zakończenie płodności. Termin menopauza obejmuje stopniowe i permanentne zaprzestanie cyklów menstruacyjnych. Z etymologicznego punktu widzenia menopauza oznacza zakończenie miesiączkowania. W większości przypadków towarzyszą jej uderzenia gorąca, zlewne poty, suchość pochwy i osłabienie tkanki kostnej.
Mydło
Mydło to sól kwasu tłuszczowego otrzymywane w wyniku reakcji wodorotlenku sody lub potasu z tłuszczem (trójglicerydami). Mydła to pasty, które cechuje różny stopień zwartości (spoistości). Używane tłuszcze to mieszanka tłuszczu zwierzęcego (łoju) lub roślinnego (oleju palmowego, oliwy z oliwek itd.)
Mydło Surgras
Mydła Surgras to mydła wzbogacone czynnikami pielęgnacyjnymi, takimi jak: lanolina lub olejek ze słodkich migdałów; o określonej proporcji surowej (nierafinowanej) gliceryny i glicerydów. Mają działanie ochronne.
Naskórek
Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry.
Naskórek zbudowany jest z trzech populacji komórek: keratynocytów (produkują keratynę odpowiedzialną za spoistość skóry, melanocytów (produkują melaninę nadającą skórze kolor) oraz z komórek Langerhansa, które odpowiadają za ważne mechanizmy obronne.
Odczyn pH alkaliczny (zasadowy)/ odczyn pH neutralny
pH (potencjał wodoru) jest miarą stopnia kwasowości lub zasadowości. pH określa liczbę jonów wodorowych w skali od 1 do 14. pH jest neutralne, gdy roztwór ma wartość 7. pH; kwaśne, jeśli ma wartość 1-7, a zasadowe lub podstawowe – od 7 do 14. pH skóry ma wartość 6,5, a w przypadku błon śluzowych 5,5.
Por
Ujście w skórze, przez które wydostaje się wydzielany pot.
Przeciwgrzybiczy
Substancja, która zwalcza mikroskopijne grzyby, odpowiedzialne za infekcje grzybicze.
Płaszcz hydrolipidowy
Ochronna warstwa, która pokrywa naskórek. Zbudowana jest z mieszaniny potu i sebum.
Rumień
Wysypka, którą cechuje zaczerwienienie zanikające przy uciśnięciu skóry placem i powracające, który ucisk minie. Typowe przyczyny: odra, różyczka, pokrzywka, toczeń i poparzenie słoneczne.
Skóra właściwa
Tkanka, która łączy naskórek z tkanką podskórną.
Surfaktant
Cząsteczka posiadająca część polarną („głowę”), która wykazuje duże powinowactwo do wody, i niepolarny „ogon”, który wykazuje powinowactwo do tłuszczu. Rodzina surfaktantów jest bardzo zróżnicowana. Surfaktanty stosowane są głównie jako czynniki czyszczące.
Świąd
Swędzenie. Nieprzyjemne odczucie pochodzące ze skóry, które powoduje nieodpartą chęć drapania.
Syndet
Syntetyczny detergent stworzony przez Amerykanów podczas II Wojny światowej, aby można było uzyskiwać pianę w wodzie morskiej. Syndety nie zawierają mydła. Mogą mieć postać płynną lub stałą.
Tkanka podskórna
Tkanka podskórna to niby-poduszka skóry zbudowana z komórek tłuszczowych - adipocytów, która ma zróżnicowaną grubość w zależności od partii ciała. Na niej opiera się skóra właściwa. Tkanka podskórna łączy skórę z leżącymi pod nią mięśniami i kośćmi.
Upławy
Niekrwista wydzielina z żeńskich narządów płciowych. Może być oznaką infekcji.
Zapalenie skóry
Stan zapalny skóry.
Zaróbka (substancja pomocnicza)
Zaróbka pełni funkcję nośnika aktywnych substancji. Dzięki swojej kompozycji może modulować przenikanie aktywnych substancji w głąb skóry. Niektóre substancje pomocnicze wspomagają wyłącznie powierzchniowe działanie substancji, inne natomiast umożliwiają ich wnikanie w warstwę rogową naskórka. Są również takie, które przenoszą aktywne substancje do skóry właściwej.
Z miłości do skóry wrażliwej