Kontynuując swoją wizytę na naszej stronie, akceptują stosowanie cookies, aby pomóc nam udoskonalić swoje doświadczenie użytkownika. Ucz się więcej OK
STRONA GŁÓWNA / NASZE PORADY / PYTANIA I ODPOWIEDZI
DERMATOLOGIA
CO TO ZNACZY SKÓRA WRAŻLIWA?

Sucha, normalna czy tłusta – skóra wrażliwa to skóra osłabiona fizjologicznie lub mechanicznie. W związku z tym łatwo ulega podrażnieniom i ma niski próg wrażliwości na bodźce zewnętrzne. 

JAKIE SKŁADNIKI SĄ AGRESYWNE DLA SKÓRY?

Główne składniki, które są agresywne dla skóry to:
- pewne surfaktanty lub czynniki myjące, które - na skutek swojej dwubiegunowości - mogą uszkodzić płaszcz hydrolipidowy. Pozbawiona ochrony skóra staje się bardziej bezbronna wobec agresywnych czynników zewnętrznych. Czynniki pielęgnacyjne Surgras zawarte w niektórych środkach myjących odbudowują zniszczony płaszcz hydrolipidowy. 
- zapachy, barwniki, konserwanty oraz substancje pomocnicze, które mogą spowodować reakcję skóry: podrażnienie lub alergię. Jeśli chodzi o zapachy, opracowujemy nasze formuły na bazie specjalnych składników, wybieranych pod kątem zmniejszenia ryzyka wystąpienia nietolerancji.


CZY ŚRODKI MYJĄCE MOGĄ BYĆ NIEBEZPIECZNE DLA SKÓRY?

Tak, mogą spowodować dwa zagrożenia:

- reakcje podrażnienia skóry
Tego typu reakcje mogą wystąpić wówczas, gdy produkty zawierają drażniące surfaktanty, które niszczą płaszcz hydrolipidowy. Dlatego właśnie należy używać odpowiednich środków myjących o specjalnej formule, najlepiej z substancjami odżywczymi Surgras, aby zapobiegać podrażnieniom. 

Nie należy myć ciała częściej niż dwa razy dziennie, gdyż zbyt częste mycie może zaburzyć równowagę ochronnej flory bakteryjnej skóry.

  • reakcje alergiczne  

Tak jak każdy produkt nakładany na skórę, również środki myjące mogą powodować reakcje alergiczne. Dlatego w procesie opracowywania nowej formuły należy unikać tych składników, które znane są jako alergeny. Są to m.in. pewne zapachy, konserwanty i barwniki. Należy również przeprowadzać testy kliniczne, które potwierdzą hipoalergiczny aspekt produktu. 

CO RÓŻNI MYDŁO OD SYNDETU?


„Syndety” lub „kostki dermatologiczne” to środki do mycia, niezawierające mydła, w skład których wchodzą głównie delikatne syntetyczne surfaktanty. Stosuje się je do mycia twarzy lub ciała wówczas, gdy skóra źle toleruje mydło lub cierpi na określone dolegliwości. Mydło powstaje na skutek reakcji saponifikacji, podczas której mieszanina tłuszczów (zwanych trójglicerydami) traktowana jest silną bazą. Są one intensywniej oczyszczające. Mydła nasycone tłuszczami wzbogacane są lanoliną, olejkiem ze słodkich migdałów lub gliceryną, które odbudowują płaszcz hydrolipidowy na skórze. 

JAK ODDZIAŁUJĄ NA SKÓRĘ CZYNNIKI PIELĘGNACYJNE SURGRASS?

Zasada

Rogé Cavaillès – ekspert w dziedzinie pielęgnacji ciała, nieustannie wprowadza innowacyjne produkty, aby pielęgnować i chronić delikatną i wrażliwą skórę wszystkich członków rodziny. Produkty marki bazują na słynnej formule: dodatku czynników pielęgnacyjnych Surgras.
Naszą skórę chroni naturalna warstwa ochronna zwana płaszczem hydrolipidowym, który zabezpiecza ją na wiele sposobów:

• pomaga tworzyć barierę ochronną, która osłania skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego;

• pozwala skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia i sprężystość, zatrzymując w niej wodę;

• zwalcza drobnoustroje, chroniąc naturalną, korzystną dla niej florę bakteryjną.

Skuteczność działania czynników pielęgnacyjnych Surgras
Twarda woda, zmiany temperatury i stosowanie wysuszających produktów oraz drażniących środków myjących – wszystko to może uszkodzić ten płaszcz ochronny. W rezultacie skóra nie może już skutecznie pełnić roli bariery ochronnej: traci wilgoć, staje się sucha i przestaje być elastyczna. 

Czynniki pielęgnacyjne Surgras w szczególny sposób wiążą się ze skórą, co chroni je przed zmyciem z powierzchni skóry, dzięki czemu pozostają na niej jako warstwa ochronna. 

Korzystne działanie czynników pielęgnacyjnych Surgras na skórę wrażliwą
Poprawiona naturalna ochrona przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego.

• Optymalne nawilżenie.

• Błyskawiczne uczucie komfortu: skóra nie czuje się już napięta, lecz pozostaje miękka i elastyczna. 

CZY POWINNAM MYĆ MOJE MALEŃSTWO SPECJALNYM PRODUKTEM DO KĄPIELI?

Skóra niemowlęcia różni się od skóry dorosłego człowieka. Dlatego bardzo istotny jest wybór specjalnego produktu, który:
- ma bardzo delikatną bazę myjącą,
- posiada delikatny zapach,
- nie zawiera barwników,
- zawiera czynniki pielęgnacyjne Surgras, które chronią skórę niemowlęcia.

Te specjalne produkty są bardzo dobrze tolerowane przez skórę maleńkiego dziecka (potwierdzono to badaniami), co czyni je zupełnie bezpiecznymi. 

GINEKOLOGIA

MAM INFEKCJĘ GRZYBICZĄ. CO POWINNAM ZROBIĆ?

Jeśli cierpisz na infekcję grzybiczą, skonsultuj się z lekarzem. Jednocześnie dokładnie pierz bieliznę z temperaturze 60oC, aby niszczyć grzyby. Stosuj również specjalne produkty do higieny intymnej o zasadowym pH, co pomoże złagodzić wstępujące podczas infekcji podrażnienia i swędzenie.  

DLACZEGO KOBIETY CIERPIĄ Z POWODU INFEKCJI GRZYBICZYCH?

Winę ponosi najbardziej pospolity grzyb zwany Candida Albicans. Dlatego właśnie infekcje grzybicze nazywa się czasem kandydozą. I tu znów wszystko sprowadza się do tego, czy ekosystem pochwy jest w stanie równowagi, czy też została ona zaburzona. Wystarcza cykl antybiotykoterapii, używanie nieodpowiedniego produktu do higieny intymnej lub czasem słabo kontrolowana cukrzyca, a grzyby zaczynają się rozwijać. 70% przypadków kandydozy (pleśniawki) lub infekcji grzybiczych powstaje na skutek braku równowagi flory bakteryjnej pochwy.

CO TO JEST INFEKCJA GRZYBICZA?

Infekcja grzybicza to schorzenie wywołane przez rozmnażanie się i rozwój grzybów. Często powodują ją grzyby z rodziny drożdży. W związku z tym, że pochwa jest środowiskiem życia dla wielu bakterii ochronnych, jest również „domem” dla grzybów. Jeśli liczebność  grzybów jest zbyt wysoka, mamy wówczas do czynienia z infekcją grzybiczą, która objawia się swędzeniem, pieczeniem i wydzieliną. Infekcja grzybicza nie jest poważnym schorzeniem, ale może mieć negatywny wpływ na Twoje życie codzienne! 

ILE RAZY W CIĄGU DNIA POWINNAM MYĆ OKOLICE INTYMNE?

Zbyt częsta higiena intymna przy użyciu nieodpowiedniego środka myjącego osłabia błony śluzowe. Flora bakteryjna sromu i pochwy przestaje wówczas pełnić rolę ochronną, co powoduje rozwój pewnych drobnoustrojów, które ponoszą odpowiedzialność za nieprzyjemne miejscowe podrażnienia. Aby chronić naturalną równowagę flory bakteryjnej, nie należy myć miejsc intymnych częściej niż dwa razy dziennie.

JAKICH PROSTYCH ZASAD HIGIENY POWINNAM PRZESTRZEGAĆ, ABY ZAPOBIEC PODRAŻNIENIOM I SWĘDZENIU?

- Unikać odzieży, która zbytnio przylega do okolic między nogami, podpasek pokrywanych plastikiem i wkładek, które zwiększają prawdopodobieństwo utrzymywania się wilgoci.
- Wybierać bieliznę raczej bawełnianą niż syntetyczną.
- Codziennie zmieniać bieliznę.
- Unikać podrażnień błon śluzowych na skutek używania nieodpowiednich produktów higienicznych.
- Jeśli łatwo pojawiają się u Ciebie podrażnienia i swędzenie, rozważ zmianę proszku do prania na hipoalergiczny.
- Unikać miejscowego stosowania zapachów (zapachowego papieru toaletowego, dezodorantów lub wody toaletowej do higieny intymnej).

JAK CZĘSTO POWINNAM ZMIENIAĆ TAMPON LUB PODPASKĘ PODCZAS MIESIĄCZKI?

Bardzo ważne jest unikanie nadmiernej wilgoci. Niezależnie od tego czy wolisz tampony, czy podpaski, powinnaś je zmieniać przynajmniej raz na cztery godziny. Jeśli pozwolisz na to, aby krew i inne wydzieliny pozostawały w kontakcie z błonami śluzowymi, mogą one stać się pożywką dla bakterii zwanych Gardnerella. 

DLACZEGO POWINNAM UŻYWAĆ SPECJALNYCH PRODUKTÓW DO HIGIENY INTYMNEJ?

Aby zachować zdrową florę bakteryjną pochwy i sromu, pH musi mieć odpowiedni poziom kwasowości (pH 5,5). Dlatego też należy koniecznie używać produktów o fizjologicznym pH (5,5), które zapewniają prawidłowy rozwój bakteriom Döderlein bacillus i zapobiegają rozmnażaniu się bakterii patogennych. Równie ważne jest stosowanie takich produktów, które mają bardzo delikatną bazę myjąca i nie podrażniają błon śluzowych. Najlepiej, gdy produkty te są również hypoalergiczne.


DLACZEGO NALEŻY CHRONIĆ FLORĘ BAKTERYJNĄ OKOLIC INTYMNYCH PODCZAS MYCIA?


Bakterie Döderlein bacillus (zwane również Lactobacillus) wydzielają pewne substancje, takie jak: nadtlenek wodoru (H
2O2) oraz kwas mlekowy, które chronią pochwę przed infekcją. Te dwie substancje zapobiegają rozmnażaniu się patogennych bakterii. Pomagają również zachować odpowiedni poziom kwasowości pochwy, który wynosi od pH 3,8 do 4,5. Jeśli, z jakichkolwiek przyczyn, bakterie Döderlein bacillus zostaną zniszczone lub ilość ich spadnie do niewystarczającego poziomu (np. po antybiotykoterapii lub na skutek nieprawidłowej higieny), wówczas inne, obecne w pochwie bakterie zaczynają się mnożyć i brak równowagi powoduje infekcję. Najlepszą formą ochrony tego delikatnego ekosystemu jest mycie okolic intymnych odpowiednimi produktami, które nie zawierają mydła i mają fizjologiczne pH.

CZYM JEST FLORA BAKTERYJNA SROMU I POCHWY?

Flora bakteryjna sromu i pochwy to ekosystem, który należy chronić. Składa się ona z kolonii bakterii ochronnych. Kiedy wszystko jest w normie, bakterie te współżyją ze sobą w pełnej harmonii. W rzeczywistości, kiedy rodzi się dziewczynka, jej wagina jest już skolonizowana przez dobroczynną florę bakteryjną. Podczas dojrzewania pochwa podejmuje intensywniejszą czynność wydzielniczą i jej flora bakteryjna się zmienia, aby stać się florą dorosłej kobiety. Najważniejsze bakterie wchodzące w jej skład to Döderlein bacillus, zwane również Lactobacillus.   

Z miłości do skóry wrażliwej