Wrażliwa skóra sucha, normalna lub tłusta jest osłabiona fizjologicznie lub mechanicznie. Łatwo ją zatem podrażnić, ponieważ ma niski próg reakcji na bodźce zewnętrzne.
Główne składniki drażniące dla skóry to:
– określone środki powierzchniowo czynne lub środki czyszczące: ze względu na ich podwójną polarność mogą uszkodzić powłokę hydrolipidową. Bez ochrony skóra staje się bardziej wrażliwa na czynniki drażniące. Czynniki kompleksu lipidowego Surgras zawarte w niektórych środkach myjących przywracają zniszczoną powłokę hydrolipidową.
– substancje zapachowe, barwniki, konserwanty i niektóre substancje pomocnicze mogą również powodować reakcje, podrażnienia lub alergie. W odniesieniu do substancji zapachowych, tworzymy nasze produkty przy użyciu określonych substancji zapachowych wybranych w celu ograniczenia ryzyka nietolerancji.
Mogą powodować dwa rodzaje reakcji
– podrażnienia
Reakcje te mogą wystąpić, gdy produkty zawierają ostre środki powierzchniowo czynne, które uszkadzają warstwę hydrolipidową. Dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich, dobrze skomponowanych środków myjących, najlepiej z kompleksem lipidowym, aby zapobiec tego typu podrażnieniom. Ponadto jeden lub dwa prysznice dziennie w zupełności wystarczą. Zbyt częste mycie może bowiem zaburzać ochronną florę skóry.
Zbyt częste mycie może bowiem zaburzać ochronną florę skóry.
– reakcje alergiczne
Jak każdy produkt nałożony na skórę, środki myjące mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego ważne jest, aby podczas opracowywania nowego produktu unikać użycia jakiegokolwiek składnika, który jest znanym alergenem, takim jak niektóre substancje zapachowe, konserwanty i barwniki, oraz aby przeprowadzić testy kliniczne w celu potwierdzenia hipoalergiczności produktu.
„Syndety” lub „kostki dermatologiczne” to kostki do mycia nie zawierające mydła, które składają się głównie z delikatnych syntetycznych środków powierzchniowo czynnych. Można je stosować do mycia twarzy lub ciała, gdy mydło jest źle tolerowane lub w przypadku niektórych chorób skóry. Mydła powstają w wyniku reakcji zmydlania, w której mieszanina tłuszczów (potocznie zwanych kwasami tłuszczowymi trójglicerydów) jest poddawana działaniu silnej zasady. Mają większe właściwości myjące. Przetłuszczone mydła są wzbogacone o lanolinę, olej ze słodkich migdałów i glicerynę, które pomagają odbudować film hydrolipidowy.
Z chemicznego punktu widzenia brud, który osadza się na skórze, jest bliższy olejowi niż wodzie. Sama woda zatem nie wystarczy. Tylko środki myjące mogą usunąć brud ze skóry, który można następnie zmyć spłukując wodą.
Zasada
Rogé Cavaillès, ekspert w dziedzinie pielęgnacji ciała, nieustannie wprowadza innowacje, aby dbać o delikatną i wrażliwą skórę całej rodziny, opierając się na swojej słynnej recepturze polegającej na dodawaniu odpowiednich dodatków lipidowych.
Nasza skóra posiada naturalną warstwę ochronną zwaną warstwą hydrolipidową, która chroni skórę na kilka sposobów:
• Pomaga w tworzeniu bariery skórnej, chroniąc przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi.
• Utrzymuje skórę nawilżoną i elastyczną poprzez zatrzymywanie wilgoci.
• Zwalcza zarazki, chroniąc korzystną florę bakteryjną skóry.
Skuteczność kompleksu lipidowego Surgras
Twarda woda, zmiany temperatury, suszenie i zbyt ostre środki myjące mogą uszkodzić ten film. Skóra nie może już służyć jako bariera ochronna: traci wilgoć, staje się sucha i nie jest już elastyczna.
Kompleks lipidowy łączy się ze skórą, zapobiegając spłukaniu i pozostawiając na niej warstwę ochronną.
Korzyści dla skóry wrażliwej
Ulepszona naturalna ochrona przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi.
• Optymalne nawilżenie.
Skóra dziecka jest inna niż skóra osoby dorosłej. Dlatego ważne jest, aby myć ją specjalnym produktem, który ma:
– bardzo delikatną bazę myjącą.
– lekki zapach.
– nie zawiera barwników.
– kompleks lipidowy, który pomoże chronić skórę Twojego dziecka.
Specjalistyczne produkty dowiodły, że są bardzo dobrze tolerowane przez skórę niemowląt dzięki czemu są całkowicie bezpieczne w użyciu.
Jeśli cierpisz na infekcję grzybiczą, skonsultuj się z lekarzem. Jednocześnie dokładnie wypierz bieliznę w temperaturze 60°C, aby zniszczyć grzyby. Należy również użyć specjalnego produktu do higieny intymnej o alkalicznym pH, który pomoże złagodzić podrażnienie i swędzenie związane z infekcją.
Najpospolitszym grzybem jest Candida Albicans. Z tego powodu infekcje grzybicze są również nazywane kandydozą. I znowu wszystko sprowadza się do tego, czy ekosystem pochwy jest zrównoważony, czy niezrównoważony. Wystarczy antybiotyk, nieodpowiedni produkt higieniczny lub czasami źle kontrolowana cukrzyca, a grzyby zaczynają się mnożyć. 70% przypadków kandydozy (pleśniawek) lub grzybic spowodowanych jest przyczynami wewnętrznymi: brakiem równowagi flory pochwy.
Nadmierna higiena intymna przy użyciu nieodpowiedniego środka myjącego osłabia błony śluzowe. Następnie flora sromowo-pochwowa zmienia się i nie spełnia już swojej funkcji ochronnej, umożliwiając wzrost niektórych drobnoustrojów odpowiedzialnych za powodowanie nieprzyjemnego lokalnego podrażnienia. Aby zachować naturalną równowagę flory, nie trzeba myć stref intymnych więcej niż raz lub dwa razy dziennie.
– Unikaj ubrań obcisłych w kroku czy podpasek i wkładek higienicznych z powłoką z tworzywa sztucznego, które mogą zwiększać ryzyko maceracji skóry.
– Wybieraj bieliznę bawełnianą zamiast tej z włókien syntetycznych.
– Codziennie zmieniaj bieliznę.
– Nie podrażniaj błon śluzowych, używając nieodpowiednich produktów do higieny.
– Jeśli jesteś podatna na swędzenie lub podrażnienia okolic sromu, rozważ zmianę proszku do prania, w którym pierzesz bieliznę, na środek hipoalergiczny.
– Unikaj miejscowego stosowania środków zapachowych (zapachowego papieru toaletowego, dezodorantów czy wód perfumowanych do okolic intymnych), które nie są odpowiednie dla ciebie i mogą podrażniać Twoją skórę i błony śluzowe.
Najważniejszą rzeczą jest niedopuszczenie do maceracji skóry. Niezależnie od tego, czy używasz tamponów, czy podpasek, powinnaś zmieniać je co najmniej co 4 godziny. Jeśli pozwolisz na zbyt długie zaleganie krwi i wydzielin, mogą stać się one pożywką sprzyjającą mnożeniu się bakterii o nazwie Gardnerella.
W celu utrzymania zdrowej flory bakteryjnej sromu i pochwy, jej pH musi pozostawać na określonym poziomie kwasowości (pH 5,5). Dlatego ważne jest, aby używać produktów o fizjologicznym pH (5,5), które pozwala odpowiednio wzrastać bakteriom z rodzaju lactobacilli (inaczej Döderlein bacilli), a zapobiega rozwojowi bakterii chorobotwórczych. Równie ważną rzeczą jest, aby używać produktów opartych na delikatnej bazie myjącej, nie ingerującej w błony śluzowe, a najlepiej hipoalergicznej.
Bakterie Döderlein bacillus (inaczej Lactobacillus) mają zdolność wydzielania pewnych substancji, jak np. nadtlenku wodoru (H2O2) czy kwasu mlekowego, które chronią przed infekcjami. Te dwie substancje zapobiegają rozwojowi chorobotwórczych bakterii. Pozwalają także utrzymać odpowiedni poziom kwasowości, tj. między pH 3,8 a 4,5. Jeśli z jakiegoś powodu bakterie Döderlein bacilli zostaną zniszczone lub ich liczba spadnie do niewystarczającego poziomu (np. w wyniku kuracji antybiotykowej lub nieodpowiedniej higieny), następuje rozwój innych szczepów bakterii pochwowych, a nierównowaga ta prowadzi do infekcji. Najlepszym sposobem ochrony tego wrażliwego ekosystemu jest mycie okolic intymnych odpowiednim produktem opartym na delikatnej bazie myjącej bez mydła, o fizjologicznym pH.
Flora bakteryjna sromu i pochwy to ekosystem, który wymaga ochrony. Składa się z kolonii pożytecznych bakterii. Gdy wszystko jest w porządku, wszystkie te pożyteczne bakterie żyją razem w równowadze. Już w momencie narodzin pochwa dziewczynek jest skolonizowana przez korzystną florę bakteryjną. W okresie dojrzewania ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się, a flora bakteryjna zmienią się w tę typową dla kobiety. Najważniejsza bakteria nazywa się Döderlein bacillus (zwana też Lactobacillus).