Powrót do artykułów

Flora bakteryjna okolic intymnych

Udostępnione przez Dr. Anne De Kevasdoué 2019-06-25

Jak możemy to zapewnić?

Wszystkie kobiety powinny wiedzieć, że najlepszą obroną przed infekcjami narządów płciowych jest ich własna flora bakteryjna pochwy, ponieważ stanowi ona naturalną barierę ochronną.

Kobiety muszą również nauczyć się ją chronić, a w razie infekcji – odbudować.
Pochwa nie jest sterylna. W normalnych warunkach, w pochwie występuje prawie miliard różnych mikrobów. Zawiera ona duże ilości „przyjaznych” bakterii, pałeczek kwasu mlekowego, takich jak Bacillus Döderleina, które chronią ją, utrzymując jej poziom pH w okolicach 4. Zawiera również niewielkie ilości „złych” bakterii, które są w miarę nieszkodliwe w niewielkich ilościach, ale mogą stać się chorobotwórcze.

Subtelna równowaga między wszystkimi tymi bakteriami jest w rzeczywistości dość delikatna. Przy najmniejszym jej zachwianiu „złe” bakterie szybko się rozmnażają i powodują infekcje.
 

Jak dbać o florę bakteryjną okolic intymnych?

– Staraj się nie stosować niczego, co może ją zniszczyć: środków przeciwbakteryjnych, substancji żrących. Zachowaj odpowiednią, ale nie nadmierną higienę.
– Wzmocnij ochronę podczas przyjmowania leków, takich jak antybiotyki czy kortykosteroidy.
– Zwalczaj suchość błon śluzowych, często spowodowaną niedoborem estrogenu.
– Chroń się przed ryzykiem skażenia zewnętrznego: Choroby przenoszone drogą płciową.
– Unikaj miejscowej maceracji: wilgoci, ciepła, tarcia.
– Stosuj dobrej jakości, delikatny środek myjący na błony śluzowe sromu przynajmniej raz dziennie. Powinien on czyścić i ochronić warstwę lipidową, aby zapobiec wysychaniu błon, mieć fizjologiczne pH od 5 do 7 (ani za kwaśne, ani zbyt zasadowe) i nie zawierać sztucznych barwników ani alergenów. 

Zrównoważona flora pochwy pomaga zachować dobre zdrowie seksualne.