Powrót do artykułów

Pocenie się to ważny naturalny proces

Udostępnione przez Dr. Florence Poli 2017-03-27

Choć bardzo chcielibyśmy się od niego uwolnić, pocenie się jest zjawiskiem naturalnym i bardzo istotnym dla naszego zdrowia.
Pełni trzy ważne funkcje:
– Pomaga regulować temperaturę ciała, utrzymując ją na stałym poziomie ok. 37°C. 
– Wspiera procesy przemiany materii w eliminacji odpadów i toksyn z organizmu.

– Pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry: pot współtworzy naturalną barierę ochronną skóry służącą utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności poprzez kontrolę parowania.
Jakie są przyczyny pocenia się?
Jak zapewne wiesz, podwyższona temperatura ciała (w trakcie upałów, treningu, gorączki itp.) może prowadzić do gwałtownego wzrostu intensywności pocenia się. Istnieją jednak również inne czynniki, takie jak emocje (stres, strach itp.) czy nawet spożywanie niektórych produktów (ostre przyprawy, alkohol, kawa, itp.), które mogą odgrywać rolę w tym procesie.
Kiedy się pocisz, Twoje ciało produkuje dwa rodzaje potu:

– Pot ekrynowy, produkowany przez gruczoły ekrynowe, który jest ze swej natury bezzapachowy i składa się w 99% z wody. Gruczoły ekrynowe występują na całej powierzchni ciała (czoło, dłonie, stopy, pachwiny, itp.).
– Pot apokrynowy, produkowany przez gruczoły apokrynowe, zawierający większą ilość tłuszczu. Ten rodzaj potu przy kontakcie z bakteriami naturalnie występującymi na powierzchni naszej skóry może wydawać nieprzyjemny zapach. Gruczoły apokrynowe znajdują się wyłącznie pod pachami, w okolicy krocza i klatki piersiowej.