Powrót do artykułów

Trądzik a dieta

Udostępnione przez Dr. Florence Poli 2016-06-7

Osoby cierpiące na trądzik oraz ich rodzice od zawsze podejrzewali czekoladę, wieprzowinę i inne pyszności o powodowanie trądziku lub jego nasilanie. Te przekonania wciąż są silne, choć dane medyczne im przeczą.

Ale lekarze zaczynają zmieniać zdanie! 
 

Czy są na to dowody?

Pierwsze badania wskazywały na brak występowania trądziku u tzw. ludów prymitywnych, których dieta była uboga w tłuszcze i łatwo przyswajalne węglowodany, w odróżnieniu od tzw. krajów „cywilizowanych”, w których są one często spożywane. Szereg późniejszych analiz epidemiologicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych pokazał, że mleko, w szczególności to o obniżonej zawartości tłuszczu, było przyczyną częstego występowania trądziku u nastolatków. Odpowiedzialnością za to obarcza się dużą ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów, hormonów i związków podobnych do insuliny (IGF1) zawartych w mleku. Inne badanie wykazało, że dieta niskocukrowa zmniejsza objawy trądziku u dorosłych.

Wnioski nie są jednoznaczne, ale ponowny wzrost zainteresowania korelacją pomiędzy trądzikiem a dietą zachęcił do dalszych badań w tym obszarze.
 

Co możemy Wam doradzić?

Wpływ diety typowej dla społeczeństw zachodnich na rozwój trądziku nie ulega już wątpliwości. Być może wzrost otyłości wśród młodzieży w bogatych krajach Zachodu można łączyć z częstością występowania trądziku. Konkretnych pokarmów, które miałyby wywoływać trądzik, nie udało się jednak zidentyfikować.

Zalecanym podejściem jest rozsądek zamiast stosowania jakichkolwiek diet czy tworzeniu list zakazanych składników. Można jednak doradzić pacjentom, aby wystrzegali się nadmiernego spożycia mleka, przekąsek z zawartością łatwo przyswajalnych cukrów oraz nadwagi.