Powrót do artykułów

Trądzik a palenie

Udostępnione przez Dr. Florence Poli 2016-02-4

Wpływ palenia tytoniu na trądzik jest kontrowersyjny, jednak ryzyko zaostrzenia trądziku u dorosłych kobiet w wyniku palenia wydaje się możliwe.
 

Czy są na to dowody?

Związek między trądzikiem a paleniem był analizowany w wielu badaniach, dając jednak sprzeczne wyniki. Według niektórych badań palenie tytoniu zapobiega trądzikowi lub go łagodzi, prawdopodobnie dzięki jego działaniu przeciwzapalnemu. Efekt ten był szczególnie widoczny w przypadku ciężkich przypadków trądziku i osób palących dużo tytoniu. Inne badania prowadzą jednak do przeciwnych wniosków.
Szczegółowa analiza tych badań pokazuje, że działanie zapobiegające trądzikowi obserwowane było głównie u nastolatek, a zaostrzenie objawów u dorosłych kobiet.
 

Czym charakteryzuje się trądzik związany z paleniem tytoniu?

Trądzik palacza opisuje się jako objawiający się głównie w postaci zmian komedogennych (zaskórników) i zmian torbielowatych występujących na policzkach dorosłych kobiet palących tytoń. Nie wykazano związku między zmianami a ilością wypalanego tytoniu. Powstawanie trądziku torbielowatego u dorosłych kobiet można więc częściowo przypisać nałogowi palenia.
Mechanizm działania palenia tytoniu na trądzik nie jest znany, może jednak być z związany z jego działaniem przeciwzapalnym. Są to jednak zaledwie hipotezy.
 

Co możemy poradzić naszym pacjentom?

W przypadku torbielowatych zmian trądzikowych na policzkach u dorosłych kobiet ważne jest, aby wziąć pod uwagę wpływ tytoniu. Nierozsądnie byłoby jednak zalecać nastolatkom palenie tytoniu w celu złagodzenia trądziku. Przeciwnie: słuszną, a jednocześnie poprawną politycznie radą jest zachęcanie kobiet do ograniczenia lub rzucenia palenia.