Powrót do artykułów

Trądzik a słońce

Udostępnione przez Dr. Florence Poli 2015-11-7

Nieraz mówi się, że stan skóry trądzikowej poprawia się latem, a pogarsza zimą. Jesienne zapalne zaognienie zmian to coś, co budzi grozę wśród wszystkich zmagających się z trądzikiem.
 

Czy są na to dowody?

Jedno z badań wykazało, że latem 60% cierpiących na trądzik zauważa poprawę stanu skóry, 20% pogorszenie, a 20% nie widzi żadnej zmiany. W innych badaniach nie obserwowano żadnej poprawy latem, a u niektórych trądzik o tej porze roku był nawet gorszy! Z mojego doświadczenia wynika, że w większości przypadków trądziku młodzieńczego trądzik zmniejsza się latem i pojawia się znów po wakacjach. Jednak u niektórych kobiet w wyniku ekspozycji na słońce trądzik nasila się w formie zapalnych zmian trądzikowych na czole i klatce piersiowej.
 

Dlaczego słońce redukuje trądzik? 

Opalanie ogranicza zaczerwienienie skóry, a promienie słoneczne zmniejszają stan zapalny, w wyniku czego trądzik staje się mniej widoczny. Ponadto słońce ogranicza rozwój bakterii na powierzchni skóry i w głębi gruczołów łojowych. P. acnes, czyli jedna z bakterii odpowiedzialnych za trądzik, jest w stanie wyprodukować duże ilości wewnątrzkomórkowych porfiryn – substancji, które pod wpływem ekspozycji słonecznej ulegają fotoaktywacji i pomagają niszczyć bakterie. Zgodnie z tą zasadą osobom cierpiącym na trądzik oporny na leczenie proponuje się leczenie laserem lub fototerapię, ponieważ promienie światła lub lasera niszczą te bakterie.

Skóra broni się przed słońcem przez pigmentację i grubienie skóry. Pod koniec lata zmiany trądzikowe bywają mniej widoczna na grubszej i opalonej skórze, ale jest to jedynie kosmetyczny efekt opalania!

I na koniec, dobre samopoczucie wywołane przebywaniem na słońcu i na wakacjach mogą same w sobie stanowić czynnik poprawiający stan skóry dzięki obniżeniu poziomu stresu.
 

Dlaczego trądzik nasila się pod wpływem słońca?

Nasilenie się trądziku pod wpływem słońca ma wiele przyczyn. Jeśli wierzyć pacjentom, upał i wilgotność stanowią decydujące czynniki. Kiedy wzrasta wilgotność i intensywność pocenia się, komórki skóry puchną zatykając mieszki włosowe. Efekt? Łój nie może wydostawać się na zewnątrz. W trakcie upałów zwiększa się również ilość wydzielanego łoju, który staje się też bardziej płynny. Promienie słoneczne sprawiają, że zewnętrzna warstwa skóry staje się grubsza, co sprzyja tworzeniu się nowych zaskórników. Dodatkowo regularne i zgodnie z zaleceniami nakładanie kremów z filtrem, kremów nawilżających czy łagodzących kremów emolientowych może mieć swój udział w tworzeniu się zaskórników, ponieważ blokuje ujście mieszków włosowych. W niektórych przypadkach trądzik może się nasilić i zaognić, ponieważ pacjent niepotrzebnie przerywa leczenie w lecie
 

Co możemy doradzić?

Błędem jest traktowanie słońca jako sprzymierzeńca skóry trądzikowej. Dlatego radzimy osobom zmagającym się z trądzikiem unikać nadmiernej ekspozycji słonecznej w oczekiwaniu, że słońce wyleczy ich trądzik. Ważne jest, aby latem kontynuować leczenie trądziku, aby nie doprowadzić do nawrotu zmian lub pogorszenia stanu skóry, kiedy skończy się lato, a z nim przeciwzapalne oddziaływanie słońca. Niektóre leki przyjmowane doustnie mogą wymagać zmniejszenia dawki lub zmiany na inne, ponieważ mogą zwiększać wrażliwość na promienie słoneczne (tzn. w trakcie terapii nimi nie wolno się opalać). Wszystkie leki nakładane wieczorem powinny być nadal stosowane. Niezastąpione mogą okazać się produkty przeciwsłoneczne niezatykające porów (które nie powodują powstawania zaskórników) lub specjalnie stworzone do skóry trądzikowej.