Powrót do artykułów

Trądzik a stres

Udostępnione przez Dr. Florence Poli 2015-10-25

Trądzik może być przyczyną stresu lub lęku, ale wiadomo również, że stres może powodować lub nasilać trądzik. 
 

Czy są na to dowody?

W szeregu badań naukowych udowodniono, że komórki skóry produkujące łój są wrażliwe na stymulację nerwową.

Badanie kliniczne pokazało, że nasilenie trądziku pojawiało się u studentów w okresie egzaminów. Wykazano silną korelację pomiędzy poziomem stresu a nasileniem trądziku w trakcie egzaminów. W badaniu zrealizowanym we Francji połowa ankietowanych kobiet w wieku powyżej 25 lat przypisywała trądzik stresowi.
 

W jaki sposób stres wpływa na trądzik?

Trądzik to stan zapalny mieszków włosowych. Jest on efektem trzech elementów: zatkania mieszka przez czop złożony z komórek (zaskórnik), zwiększone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe (łojotok) oraz kolonizację zatkanego mieszka przez bakterie (pryszcz).

Komórki gruczołów łojowych mają receptory powierzchniowe, które po wzbudzeniu i stymulacji powodują zwiększenie wydzielania łoju. Pod wpływem stresu produkujemy hormony (kortyzol) i substancje (neurotransmitery), które mają zdolność pobudzania receptorów gruczołów łojowych. Receptory mnożą się i powodują zwiększone wydzielanie łoju, które prowadzi do zmian zapalnych. W ten sposób skóra staje się bardziej tłusta i pojawiają się zmiany trądzikowe.
 

Co możemy zasugerować?

Kiedy u dorosłych kobiet pojawia się lub nasila trądzik, należy przyjrzeć się czynnikom związanym ze stresem. Nie zawsze można je wyeliminować, ale lekarz powinien uwzględnić je w procesie leczenia. Z jednej strony, należy dodać pacjentkom otuchy co do perspektyw poprawy obecnego stanu, z drugiej próbować zmniejszyć wpływ czynników nasilających objawy.