Powrót do artykułów

Uporczywe podrażnienia okolic intymnych

Udostępnione przez Dr. Anne De Kevasdoué 2015-01-8

W jaki sposób się ich pozbyć?

Wiele kobiet udaje się do lekarza w związku z nawracającymi podrażnieniami okolic intymnych, które powodują ciągły dyskomfort. Kontakty intymne stają się (lub nadal są) bolesne i coraz bardziej nieprzyjemne.

Wiele kobiet martwi się i zadaje sobie pytania na temat tych podrażnień (Czy mogę go zarazić? Czy myję się w odpowiedni sposób? Czy będę miała problemy z płodnością?) i na temat swojego partnera (być może jest niewierny?).

Nawracający lub uporczywy aspekt objawów może sprawić, że stanie się to obiektem obsesji i powodować napięcia w związku.

Objawy te, często nieprecyzyjne i nieokreślone, lecz niepokojące ze względu na swój nawracający charakter, uniemożliwiają diagnozę przez telefon. Lepiej skonsultować się z lekarzem i dać się przebadać, ponieważ podrażnień tych nie należy leczyć systemowo ani w sposób przypadkowy.

Może to być:
– proste miejscowe podrażnienie spowodowane powtarzającym się tarciem, używanie zbyt mocnego mydła, nadmierne stosowanie krążków lub wkładek dopochwowych lub bardzo częste stosunki seksualne, gdy błony śluzowe są zbyt suche lub występują zaburzenia flory bakteryjnej. Nie występują upławy ani objawy stanu zapalnego lub infekcji. W tym przypadku wystarczy codziennie myć błony śluzowe delikatnym środkiem myjącym o działaniu łagodzącym i, ewentualnie, przyjmować probiotyki.

– resztkowe lub nawracające zakażenie grzybicze powodujące zapalenie sromu i pochwy. Najbardziej charakterystycznym objawem jest swędzenie, które może być bardzo silne. Upławy są sporadyczne. Błony śluzowe są zaczerwienione. Poza miejscowym leczeniem za pomocą wkładek dopochwowych i kremów, należy również zastosować przez kilka miesięcy leczenie doustne i używać środka myjącego o bardziej zasadowym pH.

– bakteryjne zapalenie pochwy – występuje, gdy pochwa traci swój naturalny kwaśny odczyn i rozwijają się w niej chorobotwórcze bakterie, jak np. Gardnerella. Łatwo jest to rozpoznać przez „rybi” zapach i szarawą wydzielinę. Jest to niebezpieczne jedynie w przypadku kobiet w ciąży, jako że może prowadzić do przedwczesnego porodu. U 80% kobiet zapalenie pochwy może nawrócić w ciągu dziewięciu miesięcy. Powinno zatem być leczone zarówno miejscowo, jak i doustnie. Flora bakteryjna pochwy powinna być przywrócona za pomocą probiotyków z rodziny Lactobacillus, które stymulują odporność jelitową i pochwową, lub prebiotyków aplikowanych dopochwowo w formie tamponów, żelu lub globulek. Błony śluzowe sromu należy również zabezpieczyć poprzez mycie produktem o odpowiednim pH.

– zapalenie przedsionka pochwy: powoduje ciągły ból u wejścia pochwy. Niewielkie czerwone plamki powstają w wyniku zapalenia małych gruczołów, które stają się nadmiernie wrażliwe na nacisk. Lekarze nazywają to vulvodynią.

– w rzadkich przypadkach, bardziej poważne zakażenie narządów płciowych, często bezobjawowe, takie jak chlamydioza, które wymaga bakteriologicznego pobierania próbek i stosowania antybiotyków.
 

Jakie wnioski możemy wyciągnąć na tej podstawie?

Nie lecz się sama. Rodzaj leczenia różni się w zależności od choroby. Nadużywanie wkładek dopochwowych uszkadza florę bakteryjną pochwy i powoduje utrzymywanie się objawów.

Zwróć szczególną uwagę na to, by nie stosować ostrych środków myjących do okolic intymnych; w zależności od przyczyny, upewnij się, że dobierasz produkty o odpowiednim pH i przywracasz naturalną florę bakteryjną dzięki użyciu prostych produktów, które można znaleźć w aptece.

Jeśli to nie zadziała, nie pozwól, aby problemy utrzymywały się bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą one mieć szkodliwy wpływ na Twoje życie seksualne.